Įstrižinių pilvo raumenų baimė

Yra visų raumenų baimė ir atskira kategorija yra įstrižinių pilvo raumenų baimė. Akis vis užkliūva už straipsnių, kuriuose rekomenduojama netreniruoti įstrižinių pilvo raumenų (tų kurie yra šonuose), ypač tai rekomenduojama moterims, bet vyrai dažnai taip pat nebūna išimtis.Koks tokių rekomendacijų pateisinimas? „Šių raumenų treniravimas padidins jūsų įstrižinius raumenis tad ir jūsų juosmenį“. Nežinau, ar mane labiau siutina socialinė ar fiziologinė tokios rekomendacijos dalis. Kurį laiką užsimerkdavau ir nekreipdavau dėmesio, iki pradėjau girdėti ir skaityti tokius patarimus kaip nedaryti pritūpimų ir įtūpstų, nes jų metu taip pat dirba juosmuo, tad ir įstrižiniai raumenys, kantrybė trūko. Beje, jie dirba ir kvėpuojant, bet kol kas kvėpuoti nustoti niekas (lyg ir) nesiūlo.

Pradėjus ieškoti mokslinių straipsnių, kuriuose kalbama apie tai, kokie negražūs tapsime pradėję treniruoti visus pilvo raumenis ir kiek kilogramų jie gali priaugti, neradau nieko. Galbūt todėl, kad ne man vienai, bet ir mokslininkams tiek tokie patarimai, tiek tyrimai atrodo neetiški.

Įstrižinių pilvo raumenų anatomija ir funkcija

Prieš pradedant kalbėti apie tokių rekomendacijų žalą, svarbu suprasti, kas tie įstrižiniai pilvo raumenys ir ką jie daro.

Priekinės pilvo sienos raumenis sudaro tiesieji pilvo raumenys (pav. rectus abdominis), išoriniai ir vidiniai įstrižiniai pilvo raumenys , skersinis pilvo raumuo (pav. transversus abdominis) ir piramidinis pilvo raumuo, kuris labai mažas ir kai kurie žmonės jo net neturi. Pilvo raumenys atsakingi už stuburo stabilizavimą, juosmens judesius, tiesiogiai ar netiesiogiai atsakingi už kojų, klubų, pečių, stuburo ir galvos judesius, nes turi daugybę tvirtinimosi vietų, ir jie visi daugiau ar mažiau veikia vienu metu. Apart judėjimo įvairiomis kryptimis ir juosmens stabilizavimo funkcijų, pilvo raumenys padeda mums taisyklingai ir kokybiškai kvėpuoti, yra svarbūs dubens dugno valdymui ir sveikatai bei atlieka svarbią apsauginę funkciją (nuo smūgių, traumų ir pan.). Geras pilvo raumenų balansas ir jėga padeda išvengti tiesiųjų pilvo raumenų, šlaunies, kirkšnies, diafragmos, bambos išvaržų, laikysenos problemų, šlapimo ir išmatų nelaikymo, nugaros skausmo ir traumų.

Juosmuo yra ta dalis iš kur generuojama visa jėga ir galia, jei juosmuo silpnas, silpni ir mes, jei yra juosmens raumenų netolygumas, mes niekada nebūsime sveiki. Dabar taip madinga kalbėti apie keturgalvių ir dvigalvių kojų raumenų netolygumą ir kaip tai atsiliepia traumoms, tačiau informacijos apie pilvo raumenų netolygumą yra mažai.

Išorinis įstrižinis pilvo raumuo (external oblique paveikslėlyje), lengvai čiuopiamas mūsų šone ir gerai matomas, jei yra pakankamai maža riebalinė masė, yra didžiausias iš priekinės pilvo sienos raumenų. Jis lenkia juosmenį į savo pusę, padidina spaudimą pilvo ertmėje, suspaudžia pilvo sieną traukdamas krūtinės ląstą žemyn (tad lenkia juosmenį), suka juosmenį į priešingą pusę ir stabilizuoja stuburą.

Illu_trunk_muscles

Vidiniai įstrižiniai raumenys guli po išoriniais ir suka juosmenį į savo pusę, o kitos funkcijos panašios į išorinių.

gray-ventral-abdominal-muscles

Tai, kad šie raumenys tvirtinasi prie šonkaulių, torakolumbarinės fascijos (stuburo), baltosios linijos ir dubens kaulų, tik parodo, kad šių raumenų „išjungti“ neįmanoma.

Bet kiek iš tikro galima juos „užkočioti“?

Nors madinga įvairius pratimus kaltinti dėl jūsų plataus juosmens, kažin, ar daug žmonių, ypač moterų, daro tiek pratimų pilvui, kad jų raumenys paaugtų masyviai ar, tiesą pasakius, iš viso. Ar jie gali paaugti? Žinoma, jei jūsų juosmens raumenys atrodo taip, lyg jūs būtumėte iškankintas bado ar niekad sporto nematęs žmogelis, tuomet pradėjus sportuoti paaugs bet kokie raumenys. Bet pilvo raumenys yra gana plonos ir ištvermingos struktūros. Dėl to sunku „išspausti“ pilvo raumenis pro riebalinį sluoksnį, dėl to visi rašo, kad „six pack“ yra dietos, o ne sporto rezultatas. Dėl to moterims reikia mažesnės, nei norma riebalinės masės, kad turėtų ryškiai matomus pilvo raumenis.

Platus juosmuo, greičiausiai, yra daugiau genetikos, nei treniruočių, ypač mėgėjiškų, pasekmė. Rašau „greičiausiai“ nes mokslinių įrodymų nėra, kaip ir įrodymų, kad visų pilvo raumenų treniravimas tiesiogiai ar ne visų žmonių juosmenis padaro plačiais. Gerai ištreniruotas juosmuo atrodo platesnis, nes žmogus nebeturi „apvalumų“ visame kūne.

gymnastics-695288_1920

Jei su išorine apkrova (tarkim svoriais) treniruojate tiesiuosius pilvo raumenis ar apatinius nugaros raumenis, tai panašią apkrovą turi gauti ir įstrižiniai pilvo raumenys, jei jums svarbiau sveikata, o ne juosmens išvaizda. Daugumai žmonių, kurie yra sportavę, tas juosmens padidėjimas bus minimalus, jei jie yra nesportavę, įstrižiniai pilvo raumenys augs kaip ir visi kiti, atsižvelgiant į iššūkius ir poreikį. Daugumai žmonių reikia daugiau visą juosmens raumenyną pajungiančių pratimų, ypač jei yra bet koks nugaros skausmas, laikysenos, eisenos problemos ar dažnos traumos, ypač susijusios su laikysena ar apatinėmis galūnėmis. Jei labai nepatiks, ką užsiauginote, atsikratyti užtruks kelias savaites, nes netreniruojami raumenys ilgai naujų iššūkių nelaukia. Bet, tikiuosi, besitreniruojant atsiradusi gera savijauta, padidėjusi jėga, geresnė laikysena, skausmo nebuvimas taps svarbiau, nei vapsvos liemuo.

Socialinė dilema

Beveik niekad neminima dalis yra, kad nei vyrams, nei moterims nelemta turėti neproporcingai mažo juosmens. Taip, jis neturėtų būti platesnis už krūtinę ar klubus, bet ir neturi būti toks, kad jį apimtumėte dviem delnais. Socialinė norma, atsiradusi nuo korsetų, bet persidavusi į tai, kad plonas juosmuo turi būti ir nedėvint korseto yra visiškas socialinis išmislas. Dabar visas internetas rėkia, kokio pločio juosmuo ar klubai ar jų santykis turi būti, kad jūs būtumėte moteriška ar vyriškas. Tiek vyrai, tiek moterys gali būti įvairių sudėjimų, niekas neturi teisės sakyti, kad jų sudėjimas yra netinkamas, kad jie kažko turi netreniruoti, nes gimė ne su „madingu“ sudėjimu ir dabar visais būdais turi jo vaikytis, dažniausiai savo sveikatos sąskaita.

Atmeskite vapsvos liemens ar smėlio laikrodžio figūros dalį ir atsakykite man: kas blogo, su dideliais ir stipriais įstrižiniais (ir kitais) pilvo raumenimis?

Jei sugebėjote rasti atsakymą, nesusijusį su visuomenės įteigtu grožio standartu, mielai jį išgirsiu.

Loginės klaidos

Niekas nerekomenduoja treniruoti vien dvigalvio žasto raumens, netreniruojant trigalvio, ar vien keturgalvį šlaunies raumenį, netreniruojant dvigalvio ir sėdmenų, bet kažkodėl normalu atrodo rekomenduoti netreniruoti didelės dalies pilvo raumenų. Ir jau nekalbu apie tai, kad įstrižiniai pilvo raumenys įsijungs darant beveik visus pratimus, nesvarbu, jie skirti pilvui ar kitoms kūno dalims. Jei aš rekomenduočiau išsipjauti dalį žarnyno, kepenų ar inkstus, nes potencialiai taip pat gali sumažėti juosmuo, į mane pažiūrėtų, kaip į beprotę, bet rekomenduoti visiškai apleisti ir stengtis kuo mažiau įdarbinti didelę raumenų grupę yra normalu?

Kaip gyventi, neturint plono juosmens?

gymnastics-802981_960_720

Nors dabar jums gali atrodyti, kad geriau iš vis negyventi nei gyventi be smėlio laikrodžio figūros, galiu jus nuraminti. Tai tikrai įmanoma. Netgi įmanoma gauti pagyrimų dėl išvaizdos ar gražiai padarytos prezentacijos darbe, susirasti vaikiną ar merginą. Net ir neturint šios figūros jus, greičiausiai, įleis į daugumą paplūdimių ir renginių. Taip, jus nuolat gatvėje lydės šūksniai „ė, koks platus liemuo“,  “ta tai tikrai gimnastė/as“ ir panašūs, nes aplinkiniam jūsų proporcijos yra be galo svarbios, bet priimkite tai kaip komplimentą visam jūsų tris kartus per savaitę po dvidešimt minučių įdedamam darbui. Kai kurie žmonės, pvz. jūsų mama ir šeimos gydytoja, netgi bus labai laimingi, kad jums nebeskauda nugaros ir kad pagaliau vaikštote nesusikūprinęs.  Jei dėl savo plataus juosmens nebeturėsite draugų bei pašlis santykiai su šeima, savo laiką galėsite skirti sportui ar sodininkystei be nugaros skausmo. Tiesiog kartais reikia susitaikyti su savo gūdžia lemtimi gyventi su platesniu nei norite juosmeniu ir profesionalios atletės ar atleto išvaizda.

Sėkmės!

 

2 komentarai “Įstrižinių pilvo raumenų baimė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s